AKTUELT / Nyheter
(annonse)

Denne side publisert
12. oktober 2000

HOVEDSIDE
Om Teaternett
AKTUELT
Nyheter
Meldinger
I mediebildet
Arkiv
SØK



Norsk Amatørteaterråd:
- Kulturministeren BRYTER LØFTER

- Stortinget har vedtatt retningslinjer som burde gitt 55 millioner kroner til det nyopprettede fondet "Frifond"  for barn og unge, sier Norsk Amatørteaterråd. De er i harnisk over at fondet i årets statsbudsjett bare er tilgodesett med 30 millioner.

Til tross for at dette er en økning på 50 % fra fjorårets 20 millioner, mener Norsk Amatørteaterråd (NA) at det er altfor lite. Ifølge NA vedtok Stortinget en disponering av overskuddet fra tippemidlene som skulle tilsi 55 millioner i 2001 til dette fondet. Regjeringen selv er imidlertid godt fornøyd, og omtaler økningen som "kraftig.

- Hvor blir det av de resterende 25 millionene? spør generalsekretær Olaf Grimstad i Norsk Amatørteaterråd i en pressemelding. -  Dette er ikke de i tråd med de løfter kulturministeren gav i sommer. - At regjeringen så glatt kan overse de retningslinjer stortinget gir er forundrende, sier Grimstad. - I pressemeldingen fra fagdepartementene heter det at "Regjeringen foreslår en kraftig økning [..]. De såkalte FRIFOND-midlene øker dermed fra samlet 20 til 30 millioner." Når vi samtidig vet at dette burde vært 55 millioner, kan ikke dette kalles "kraftig økning", - snarere et kraftig bomskudd!, avslutter Grimstad.

Relaterte Linker:
- Budsjettforliket redder Frifond, Teaternett 21.november 2000
Norsk Amatørteaterråd
Frifond  - Grunnstøtteordning for Kulturlivet


NYHETER  MELDINGER

Teaternett formidler nyheter fra norsk og internasjonalt teater. Hjelp oss å være oppdatert! Skjer det noe der du er - send oss et tips! Vår epostadresse:  teaternett@teaternett.no

-

Ansvarlig redaktør av Teaternett er Stein Kippersund, Torstadvegen 46, 2335 Stange
Teaternett har org.nr. 980 247 781. E-post-adresse er teaternett@teaternett.no