AKTUELT / Nyheter
(annonse)

Denne side publisert
4. november 2000

HOVEDSIDE
Om Teaternett
AKTUELT
Nyheter
Meldinger
I mediebildet
Arkiv
SØK



"IDEA 2001" -
Verdenskongress til BERGEN

wpe4.gif (9238 bytes)Neste sommer blir Bergen stilt på hodet. Dramalærere, studenter og teatermennesker fra over 50 land samles i Vestlandets hovedstad til den store IDEA-kongressen.
"The International Drama/theatre and Education Association" (IDEA) ble formelt stiftet i Portugal, juli 1992. Organisasjonen arbeider med å bygge opp nettverk og kompetanse innenfor utdanning og undervisning, og kunst og kultur står helt sentralt. IDEA er også et internasjonalt forum for drama- og teaterlærere over hele verden. 

I tillegg til den akademisk konferansen blir det forestillinger med spesielt inviterte profesjonelle grupper og en egen studentteaterfestival.

Scoop for Bergen
Det er bare andre gang at verdenskongressen skal avholdes i Europa. Etter oppstarten i Portugal har den blitt holdt i  Brisbane, Australia (1995) og Kisumu, Kenya (1998). I 2004 avholdes verdenskongressen i Canada. Det er litt av et scoop kulturbyen Bergen har sikret seg.  
- For dramamiljøet i Norge betyr dette like mye som for idretts-Norge å få OL til Lillehammer i 1994, sier Stig Eriksson, prosjektleder for IDEA 2000.

Spill i mellomrommet
Festivaldelen er en viktig del av konferansen og Eriksson tror denne delen blir godt synlig for Bergenspublikumet.
-  Vi ønsker å lage en verdenskongress som tar opp i seg hele det store spennet som fagområdet drama/teater favner i dag, fra akademia til kunst og kultur, forteller Eriksson. - Et sentralt mål for oss er å bygge broer mellom dramautdanning- og undervisning og arbeid med og formidling av teaterkunst. Vi vil vise det dynamiske kulturfeltet mellom institusjonene "utdanning" og "kunst". Det er bl.a. dette som ligger i verdenskongressens metafor: "spill i mellomrommet".

Ny tradisjon
Det betyr også mye å ha en egen studentteaterfestival midt i denne heksegryten. Det er en ny tradisjon i Norge. Eriksson vil  utfordre høgskole- og universitetsmiljøene i Norge som tilbyr drama/teaterstudier til å aktivisere studentene frem mot verdenskongressen. Det er imidlertid kommet innspill også fra utenlandske miljøer om å få delta med forestillinger, bl.a. fra The International University Theatre Organization. Studentene som kommer vil også få anledning til selv å delta på kongressens faglige program, og få faglig tilbakemelding på sine egne forestillingsbidrag. Prosjektlederen håper å aktivisere opp til 200 studentfrivillige under verdenskongressen.

Bredt spekter av profesjonelle
I den profesjonelle delen av festivalen kommer det representanter fra flere verdenshjørner: Fra Sør-Afrika kommer Handspring Puppet Company, fra Frankrike Compagnie Phillipe Genty, Pakistan er representert med Centre for Asian Theatre og Zeal Theatre tar veien fra Australia. Eriksson regner også med å få med med en forestilling fra hvert av de nordiske land.

Undervisningsdepartementet (KUF) er på banen med midler til prosjektledelse. Bergen kommune og Høgskolen i Bergen har satset sterkt på arrangementet. Midler er kommet fra SIDA og sannsynligvis også fra NORAD, og en god dialog om finansiering er i gang med British Council og UD. Hordaland fylkeskomune er også bidragsyter. Eriksson håper også å få på plass avtaler med sentrale aktører innenfor næringslivet. Han regner også med Kulturdepartementet og Norsk Kulturråd. Det er ikke hverdagskost å kunne tilby en verdenskongress for kultur- og utdannings Norge.

Barn og ungdom
Kongressen vil også ha et program for barn, gjennom IDEA Sommerskole og Young IDEA, som samarbeider med SommerBergen.
-  IDEA er en organisasjon som nettopp har barn og unge som viktig målgruppe for sitt arbeid, understreker Eriksson, - selv om en til selve verdenskongressen primært venter kulturarbeidere, kunstnere, pedagoger og studenter som deltakere. Vi henter inn 5-6 unge mennesker fra alle 5 verdensdelene til å arbeide sammen med 15 norske ungdommer om en forestilling til kongressavslutningen. Her er det direkte kulturutveksling for ungdom og med menneskerettighetstematikk på dagsorden.

Beskyttere og solidaritet
Arrangørene har opprettet en nordisk æreskomité av sentrale støttespillere. Her finner vi navn som Vigdis Finnbogadottir, Liv Ullman, Jon Fosse, Tove Jansson, Eugenio Barba, undervisningsministeren, barneombudet og byrådslederen i Bergen. Kongressens spesielle æresgjest er den britiske dramapioneren Dorothy Heathcote.

Hvordan har dere tenkt å realisere ordentlig internasjonal deltakelse til et høykostland som Norge?
- Denne utfordringen tar vi virkelig alvorlig, sier Eriksson. - Vi er igang med å samle inn store og små donasjoner fra det nordiske drama og teaternettverket. Vi har også bestemt at 10% av deltakeravgiften skal gå til et solidaritetsfond. Her har vi allerede fått en god grunnsum fra det svenske utviklingsdrektoratet SIDA. Deltakere fra 3. verden og tidligere Øst-Europa kan søke reisestøtte gjennom solidaritetsfondet, og tilbys også sterkt reduserte kongressavgifter.

Relaterte linker:
IDEA 2001
Høgskolen i Bergen
LDS


NYHETER  MELDINGER

Teaternett formidler nyheter fra norsk og internasjonalt teater. Hjelp oss å være oppdatert! Skjer det noe der du er - send oss et tips! Vår epostadresse:  teaternett@teaternett.no

-  

Ansvarlig redaktør av Teaternett er Stein Kippersund, Torstadvegen 46, 2335 Stange
Teaternett har org.nr. 980 247 781. E-post-adresse er teaternett@teaternett.no