AKTUELT / Nyheter
(annonse)

Denne side publisert
12. mars 2001

HOVEDSIDE
Om Teaternett
AKTUELT
Nyheter
Meldinger
I mediebildet
Artikler

Arkiv
SØK



NYTT TEATER i Stavanger

Med støtte fra kultursjef Rolf Norås vil den iranske teaterregissøren Mansour Koushan lage et nytt fast teater i Stavanger. - Jeg vil at vi skal ta i bruk teater fra hele verden og lage det til en spesiell form for Stavanger, sier Koushan til Stavanger Aftenblad.

Ifølge avisa går planene ut på å ha teaterverksted to-tre kvelder i uka. Det skal være profesjonelle krav til utøverne som kan være både unge og mer etablerte scenekunstnere. Det er meningen at Mansour Koushan skal være kunstnerisk leder. Et av de aktuelle prosjektene er oppsetning av Antigone under litteraturfestivalen Kapittel i september.

Norsk kulturråd
Kultursjef Rolf Norås i Stavanger foreslår at byen gir 50 000 i støtte til å begynne med. Det er også positive signaler fra Norsk Kulturråd, som er søkt om 325 000 i støtte. "Teater Sølvberg" er foreløpig ideen til navn på prosjektet, som ledes av Helge Lunde. Teatret blir liggende vegg i vegg med Skromlehjulet figurteater, og området er ellers preget av mange og internasjonale kulturaktiviteter.

Framtidig kunstnerisk leder Koushan mener han har noe å bidra med og har et internasjonalt perspektiv:

Fra hele verden
- Jeg har sett mye teater i Stavanger og i andre norske byer, sier han til Stavanger Aftenblad. - Norsk teater er ikke det samme som europeisk, med laboratoriumteater, erfaringsteater, moderne teater. Jeg vil at vi skal ta i bruk teater fra hele verden og lage det til en spesiell form for Stavanger.

Mansour Koushan har skrevet flere romaner, diktsamlinger og teaterstykker. Hjemme i Iran har han regissert mange forestillinger, blant annet av Ionesco, Strindberg og Ibsen. For tiden vurderer Rogaland Teater og Cappelen å gi ut flere av Koushans manus. Cappelen er også i gang med utgivelsen av romanen Mohágh, melder Stavanger Aftenblad. Handlingen i Mohágd er fra krigen mellom Iran og Irak.

Relatert link:
Stavangers nye teaterscene Av Ole J. Askeland. Stavanger Aftenblad 9. mars 2001

 
NYHETER  MELDINGER

Teaternett formidler nyheter fra norsk og internasjonalt teater. Hjelp oss å være oppdatert! Skjer det noe der du er - send oss et tips! Vår epostadresse:  teaternett@teaternett.no

-

Ansvarlig redaktør av Teaternett er Stein Kippersund, Torstadvegen 46, 2335 Stange
Teaternett har org.nr. 980 247 781. E-post-adresse er teaternett@teaternett.no