AKTUELT / Pressemeldinger
(annonse)

Denne side publisert
21. november 2011

HOVEDSIDE
Om Teaternett
AKTUELT
Nyheter
Meldinger
I mediebildet
Pressemeldinger

Artikler

Kultur og samfunn
Ferie og fritid
Arkiv
SØK


Uredigert pressemelding
Fra Den Nationale Scene


 

Pressemelding: 16. november 2011     



DNS 2012: Ny teatersjef med fargerik palett

Bredt og fargerikt fra Haaland

Musikaler, klassikere, samtidsdramatikk, brede familiestykker og en sterk satsing på teater for ungdom. Agnete G. Haaland favner bredt i sitt første år som teatersjef på DNS.

Sesongen åpner med to premierer 14. januar. Først ut er det intense og følelsesladede dramaet Blackbird, som spilles på Lille Scene. Stykket er skrevet av David Harrower, og Haaland karakteriserer manuset som et av de beste hun har lest. Åpningsforestillingen på Store Scene er Bertolt Brechts berømte stykke Mor Courage og barna hennes, i prisbelønte Marit Moum Aune sin regi. En av Europas fremste koreografer, Patrick King, er engasjert for å gi Brechts legendariske mesterverk et eget fysisk uttrykk. Komponisten Atle Halstensen har laget ny og grensesprengende musikk til forestillingen og Jonas Nielsen fra rockebandet Kakkmaddafakka står på scenen som en av musikerne - og som en av sønnene til Mor Courage. Fra midten av mars er det duket for latter, alvor og popklassikere når Evig Ung og aldershjemmet inntar Store Scene. DNS sin satsing på familieteater videreføres med Ulverock om våren og H. C. Andersens klassiker Snødronningen om høsten.

Økt satsing på barn og ungdom
2012 vil, i likhet med inneværende år, bære preg av et bredt samarbeid med lokale teaterkrefter som Vestlandske Teatersenter (Boble) og Festspillene i Bergen (Etnoporno og En Midtsommernattsdrøm). Nytt av året er samarbeidet med studentteatret Immaturus (Mor Courage) og samarbeidet med Kulturskolen i Bergen (Ulverock). Dessuten er flere ungdomsmiljøer involvert i DNS Ung-forestillingen Drømmebyen. Gjennom dette prosjektet lanserer Haaland en sterkere satsing på ungdom. Ønsket er at DNS skal bli et sted som setter dagsorden og innbyr til debatt om samfunnsaktuelle spørsmål. Nytt er også prosjektet Med Octavia på teatret, en omvisningsforestilling for barn i barnehage- og småskolealder. For øvrig fortsetter tilbudet med babyteater med forestillingene Høyt oppe i fjellet til våren og Boble til høsten.

Fanny og Alexander
Store deler av høsten på Store Scene er viet Ingmar Bergmans prisbelønte filmklassiker Fanny og Alexander, i regi av Festen-regissør Vibeke Bjelke. På Småscenen kan vi til våren glede oss til et irsk mellommenneskelig drama i Lughnasa – en irsk sensommerdans og Shakespeares udødelige klassiker En Midtsommernattsdrøm (vår/høst). I desember blir det gjensyn med Helge Jordal på samme scene, i knallsuksessen fra i høst, Førstereis. Moderne samtidsdramatikk blir det i Festspillpremieren på Lille Scene i mai, med forestillingen Etnoporno.

Påtroppende teatersjef Agnete G. Haaland ønsker velkommen til mye godt teater og meningsfulle møter, også i 2012 her på DNS!

For mer informasjon, kontakt: Ole Friele jr., informasjonssjef DNS, telefon 934 35 925, e-post: of@dns.no

PREMIERER 2012:

Blackbird
av David Harrower
Premiere på Lille Scene 14. januar

Mor Courage og barna hennes
av Bertolt Brecht
Premiere på Store Scene 14. januar
Ulverock
Basert på en film av Elisabeta Bostan
Gjendiktet av Tore Nysæther og Solrun Toft Iversen
Premiere på Store Scene 9. Februar

Lughnasa – en irsk sensommerdans
av Brian Friel
Premiere på Småscenen 11. Februar

Høyt oppe i fjellet
av Hanne Dieserud og Christina Lindgren
Premiere på Lille Scene 13. februar

Med Octavia på teatret – en omvisningsforestilling for de minste
av og med Vibeke Flesland Havre
Premiere på teatret 14. februar
Evig Ung
av Erik Gedeon
Premiere på Store Scene 17. mars
En Midtsommernattsdrøm
av William Shakespeare
Premiere på Småscenen 25. mai under Festspillene i Bergen
Nypremiere på Småscenen 10. oktober

Etnoporno
av America Vera-Zavala
Festspillpremiere på Lille Scene 23. mai

Fanny og Alexander
av Ingmar Bergman
Premiere på Store Scene 8. september

Drømmebyen
av Nina Wester og Mikkel Bugge
Urpremiere på Lille Scene 15. september

Boble
av Vestlandske Teatersenter
Nypremiere på Lille Scene 24. september

Snødronningen
av H. C. Andersen
Premiere på Store Scene 4. oktober

Førstereis
av Morten Lorentzen
Nypremiere på Småscenen 1. desember

Teaternett formidler uredigerte pressemeldinger fra norsk og internasjonalt teater. Teaternett mottar ingen betaling eller andre former for motytelser for denne tjenesten. Vi forbeholder oss retten til uten forklaring å publisere, eller la være å publisere innkomne meldinger. Hjelp oss å være oppdatert! Ønsker ditt teater å formidle noe - send oss en pressemelding!
Vår epostadresse:  teaternett@teaternett.no